Как протича храносмилането и какво да направим, за да го подобрим
Често приемаме процесът по храносмилане като даденост, защото изглежда автоматичен. Ние просто си хапваме нещо и оставяме тялото ни да свърши останалата част. Но за да се радваме на пълноценно храносмилане е добре да сме запознати с този процес, за да помогнем на тялото си.
Приемането на храната, обработването й и усвояването са от ключово значение за нашето общо здраве. Дори да се храним с най-здравословните храни и приемаме хранителни добавки, ако храносмилателната ни система не функционира оптимално, нужните ни нутриенти няма могат да стигнат до клетките и да ги нахранят. Или с други думи казано – ние сме това, което усвояваме.
Нека разгледаме какво се случва в нашето тяло, когато се храним:
1-ви етап – Уста
Процесът започва още преди да сме започнали да се храним. Когато видим храната и усетим вкусния й аромат, започва да се произвежда слюнка, която е богата на храносмилателни ензими. Старателното дъвчене раздробява храната на малки части, а храносмилателните ензими започват да обработват въглехидратите.
За да може всичко да е наред още на този етап е важно:
- Да сме спокойни ( ако се чувстваме зле е по-добре въобще да не започваме да се храним).
- Да разгледаме храната и да усетим аромата й – това ще помогне за образуването на храносмилателни ензими и слюнка.
- Да се храним бавно като дъвчим стараталено всяка хапка.
2-ри етап – Стомах
След като преглътнем, отнема около 6 секунди на храната да премине през хранопровода и да достигне до стомаха. В стомаха храната се съхранява, докато бъде обработена и се смила до формата на каша. Стомахът е единственото място в нашето тяло, в което е добре средата да е киселинна, за да може храносмилането да е оптимално. Отнема около 45 минути от постъпването на храната до производството на достатъчно стомашна киселина. Под действието на стомашната киселина се активира ензима пепсин, който започва разграждането на протеините. В стомаха също продължава разграждането и на въглехидратите.
Проблемите свързани със стомаха могат да бъдат, че произвежда твърде малко или твърде много стомашна киселина.
Производството на стомашната киселина намалява с възрастта и хипоактивният стомах е най-често срещан при хората над 40. Но този проблем се среща при всички възрасти, дори при деца. Нивата на стомашната киселина се понижават, ако редовно преяждаме с всякакъв вид протеини – месо, млечни продукти, ядки, семена, бобови. Храните, съчетаващи мазнини и захар (като сирене, мляко, сладкиши, бисквити, сладолед), също понижават нивото й. До това състояние също може да доведе бързото ядене, пиенето на студени течности по време на хранана, недобро дъвчене, неподходящото комбиниране на храните и стресът.
Липсата на стомашна киселина води до слаба абсорбация на много витамини и минерали – калций, магнезий, хром, йод, желязо, калий, селен, цинк. Тя е нужна, за да убие влезлите в стомаха бактерии, вируси и да предотврати да стигнат до червата, където да предизвикат дисбаланс на микробиома. При недостига й не може да се активира ензима пепсин и да започне разграждането на протеините, това води до изтощаване на панкреаса, който трябва да произведе още повече ензими за обработката им. Стига се до преминаването на недобре смляни частици храна през чревните стени и възникването на алергии.
От своя страна производството на твърде много стомашна киселина, може да бъде пречинено от хранене с твърде пикантна храна, бедна на фибри, алкохол, цигари, нитрати, кофеин и захар. Честото използване на аспирин и други лекарства също може да предизвика това състояние.
Симптомите, които се свързат с недостиг или твърде много стомашна киселина са следните:
Хипофункица на стомаха (недостатъчно стомашна киселина):
- газове, оригване или подуване след хранене
- подут стомах след хранене
- доспиване след хранене
- надлъжни бразди по ноктите
- хранене в движение
- лош дъх в устата
- усещане за тежест след хранене
- хронична умора и депресивни състояния
- гадене след прием на хранителни добавки
- кожни проблеми без да е определена причината
- непреработени парченца храна във фецеса
Хиперфункция на стомаха ( твърде много стомашна киселина):
- стомашни болки час след хранене или през нощта
- парещо усещане в стомаха
- болка при притеснение/напрежение
- хиатална херния
- гастрит или язва
- гадене, повръщане
- усещане за киселина в коремната област
- киселини, лошо храносмилане
- кръв в изпражненията
- болка в кръста
Наличието на всеки симптом може да се дължи и на комбинацията с други проблеми. За да определиш дали произвеждаш достатъчно стомашна киселина може да направиш следния тест в домашни условия:
Сутрин на гладно се изпива чаша вода с разтворена 1 чаена лъжица сода за хляб или една таблетка бетаин хидрохлорид (BHl) като в същото време си мислиш за храна, за да стимулираш синтеза на стомашни сокове.
Има три възможни варианта:
- нивата са нормални – ако в рамките на 3 до 5 минути започнат оригване или газове се приема, че нивата на стомашна киселина са в норма и стомахът ти функционира чудесно;
- нивата да са ниски- ако не усетиш никаква реакция или тя е след повече от 10 минути се счита, че няма достатъчно стомашна киселина;
- нивата да са прекалено високи – ако оригванията продължат през целия ден или се почувства силен дискомфорт, парене и затопляне в стомаха, това може да означава, че стомашна киселина е в повече. В такъв случай е добре да се изпие чаша мляко, за да се успокои стомаха.
Препоръки при недостатъчно количество стомашна киселина:
- Хидратирай се добре – много е важно да пием достатъчно вода, защото за производството на хидрохлорна киселина се изисква голямо количество вода.
- Консумирай сурова стъблена целина или сок от стъблена целина сутрин на гладно – стимулира производството на солна киселина.
- Сутрин на гладно изпивай по една чаша с хладка вода с изцеден сока от половин лимон.
- Джинджифилът подпомага храносмилането и стимулира производството на солна киселина. Може да се използва суров, маринован, на чай или на прах към ястия и смутита.
- Пий редовно костен бульон или използвай за готвене. Другият вариант е да се взима като добавка под формата на колаген. Колагенът и костният бульон регулират произвоството на стомашна киселина и заздравяват лигавицата на стомаха и червата.
- Приемай качествена сол – морска или каменна (хималайска). Солта също е необходима за производството на стомашната киселина.
- Храни се бавно и в спокойна обстановка – стресът по време на хранене спира производството на стомашна киселина и стопира храносмилането.
- Не пий студени напитки по време на хранене.
Препоръки при производство на твърде много стомашна киселина:
- Сутрин на гладно изпивай по една чаша с хладка вода и лъжица алое вера концентрат като гел или напитка или сурово обелено парченце алое. Алоето подкрепя стомашната лигавица.
- Сокът от сурово зеле също помага за регулиране на стомашната киселина и успокоява стомаха.
- Да не се използват добавки под формата на таблетки, а да се избират течни формули, за да не дразнят допълнително стомаха.
- Приемай редовно куркума към храната или извлек от куркума като хранителна добавка – куркумин.
- Костният бульон и колагенът регулират производството на стомашна киселина и заздравяват лигавицата на стомаха и червата.
- Избягвай съставките, които дразнят стомаха, като кофеин, захар, аспирин, пикантни храни, твърде студени или твърде топли храни, и нитратите в месото (като колбаси, салами и т.н.)
3-ти етап черва
Смляната на каша храна преминава от стомаха в първата част на тънкото черво – дванадесотопръстника. Ако в храната има мазнини, тук е мястото, където се излива концентрираният жлъчен сок от жлъчния мехур, който е произведен от черния дроб. Киселинните стомашни инзими се деактивират от алкалната среда в тънкото черво. Панкреасът произвежда допълнителни ензими и продължава разграждането на въглехидратите и протеините.
Черният дроб произвежда жлъчни сокове, които се съхраняват и концентрират в жлъчката. Ролята на жлъчните сокове е да емулгира и раздроби мазнините на малки молекулки, за да могат след това да бъдат смлени до мастни киселини от ензимите. Ако жлъчният сок е твърде гъст или недостатъчен се нарушава процесът на храносмилане на мазнините и това води до недостиг на есенциални мастни киселини и пречи на усвояването на мастно разтворимите витамини А, D, E, K. Недобре смляните частици преминават в дебелото черво и се получава процес по гниене. Когато няма адекватно количество от жлъчни сокове се появават симптоми като газове, подуване, дискомфорт в корема. Също може да настъпи запек, бледо оцветяване на фекалиите, горчив вкус в устата. Недостатъчното производство на стомашна киселина е свързано и с недостатъчното производствот на жлъчни сокове. Недостатъчното ниво на жлъчни сокове дава ефект върху способността на тялото да изхвърля натрупалите се токсини.
Припоръки при ниски нива на жлъчните сокове:
- Храни, които увеличават производството на жлъчни сокове са зеле, краставици, репички, лук, ябълки, манго, аспержи, водорасли.
- Горчивите храни, прибавени към основното ястие увеличават производството и концентрацията на жлъчния сок – рукула, листа от глухарче, кейл.
- Ограничи общото количество на приемани мазнини.
- Избягвай трансмазнини, хидрогенирани мазнини, пакетирани храни, алкохол, кофеин, никотин.
- Витамина холин е нужедн за производството на жлъчни сокове. Той се съдържа в бобовите храни, карфиол, зеле, риба.
Тънкото черво е богато на микровласинки, с помощта на които храната се абсорбира и преминава в кръвният поток.
Храносмилателните ензими се произвеждат от жлези и се намират в слюнката, стомаха, тънкото черво и панкреатичния сок. Тяхната роля е да раздробява храната на достатъчно малки частички, така че да могат да бъда абсорбирани през червата и да хранят клетките чрез кръвния поток.
Симптомите при дефицит на ензими са:
- Газове
- Подуване на корема
- Киселини,
- Диария или запек
- Тежест след хранене
- Кожни проблеми
- Умора
Препоръки за увеличаване производството на ензими:
- Накисване или покълване на всички ядки, семена, бобови, зърнени.
- Храни се бавно и дъвчи продължително време храната.
- Хапвай малки порции и избягвай преяждането.
- Не прекалявай с консумацията на един вид храна, защото по този начин се изтощава производството на съответните ензими за тази храна и може да се стигне до алергия, поради невъзможност за пълноценно разграждане.
- Суровата храна е източник на хранителни ензими. Затова е нужно ежедновно в менюто ни да присъстват сурови плодове, зеленчуци, ядки, семена, кълнове, поници.
- Ферментиралите храни също са източник на ензими – качествено кисело мляко, кефир, диво ферментирали зеленчуци.
- Други храни, богати на ензими са ананас, папая, пчелен мед, пчелен прашец.
- Комбинирай правилно храните, за да облекчиш работата на храносмилателната система.
- Започни да се храниш в еднакви часове всеки ден. По този начин тялото ти свиква какво предстои и започва малко по-отрано да се подготвя за храносмилането и да произвежда храносмилателни ензими и солна киселина.
- Може временно да се взимат и комбинирана формула от храносмилателни ензими.
Има толкова много неща, които е добре да знаем за начина на функциониране на нашето тяло, за да бъдем осъзнати в ежедневните си избори, защото всичко има значение. Важен е изборът на храна, но също е важно дали успяваме да усвоим хранителните вещества, така че да стигнат до всяка клетка.
Тук споделих една малка част от информацията за нашето храносмилане и как може да го подобрим. Надявам се да си открил нещо полезно за теб.
Аз съм Петя, възпитаник на Canadian School of Natural Nutrition, член на Сдружението на нутриционистите в България, майка и жена вярваща в силата на осъзнатото и пълноценно хранене и здравословния начин на живот да ни подкрепят да постигнем цялостно благоденствие.